Genel

2016’te SEO ve Online Pazarlama

Yılın bu zamanında tonlarca blog sayfası algoritma değişimlerini, trendleri ve etkili SEO stratejileri hakkında büyük 2016 tahminlerini yapacaklar. 2016 yılına geldiğimizde, geriye dönüp kimin haklı olduğunu görebilir ve kimin iddiada kaybettiğini anlayabilirsiniz.

Ben kendimi bu çekişmenin dışında bazen tutuyor bazen de tutmuyorum, ama çalışma enerjimi KOBI firmalarını internette görünür hale getirmeye veriyorum, çünkü SEO’nun temellerinin atıldığı stratejiler KOBI firmalarından başlıyor.

Ve işte karşınızda 2016 Online platformu!

Bu sene bence hepimiz Google’un tahminlerinden bir adım geriye gitmeliyiz. Ortada neler döndüğünü biliyor olmak önemli olsa da, Google genel olarak beklentilerimiz konusunda oldukça şeffaftır.
Gerçekten, İnternet Pazarlama alanında bir bütün olarak neler olacağı konusu ile ben daha çok ilgiliyim. Önümüzdeki yılda farklı piyasalarla nasıl iletişime geçileceği konusunda daha ciddi değişiklikler göreceğiz.

 

Sosyal Medya: Bu isimden artık sıkılmadınız mı?
Facebook, Microsoft ile ekiplerini birleştirdi. Ancak bu dev işbirliği bile Google’un başarısını gölgeleyemiyor. Zuckerberg, Facebook üzerinde bir arama fonksiyonu oluşturmak için Bing ile ortaklık kurduğuna göre, Google ne yapacak? Ben pek umurlarında olduğunu sanmıyorum.Neden mi? Arama motoru, sosyal medya kartını Google Plus ile çoktan oynadı bile. Evet, Facebook kadar popüler değil, ancak zirveye giden başka dağlar da var.  Zaten tüm hesapları tek bir hesap altında yöneterek tek olduğunu fazlasıyla kanıtladı ve Google+’nın  Author Rank değerlendirmesiyle algoritmalara etkisiyle de sosyal medya algısını farklı bir platforma taşıdığını düşünüyorum.

 

Adwords’un önemi!
Evet, Google Adwords ile fazlasıyla nakit para kazanıyor. Daha fazla görünür olmak isteyen şirketlerden milyarlarca dolar gelir adeta buraya akıyor. Ancak buradaki sorun genel mantığın Google’ın mantığının tam tersi olmasıdır.Gelirinizin yarısını Google AdWords’e akıtabilirsiniz; ancak asıl fark yaratan organik arama sonuçları ve geçerli içerikler olacaktır. 2016 yılında içeriğinizi yenilemeniz gerektiğini göreceksiniz.

 

İnsanların ihtiyacı olan içeriği oluşturun

Penguin 2.0, Blackhat SEO üzerindeki bağı çözdü. Artık kopya içerikler yok. Anahtar kelimelerle dolu web sitelerini kapsayan alakasız durumlar olmayacak. 2016, iyi içeriğin ayakta kalacağını bizlere kanıtlayacak.

 

Burada şunu atlamamak gerek :

ANLAMLI: Her yerde herkes özgün içerik yaptık hani yükselmedi gibi kaba bir tabir ile veryansın ediyor ama dönüp site geçmişine bakmıyor malesef. Yapılan çalışmalara ve özellikle strateji-planlama olmadan başlanan tüm çalışmalarda istediğiniz kadar özgün olmaya çalışın ama sonuçta yine gidip 10 TL’ye on binlerce backlink alıp ya da kaliteli sitelere ucuz yollarla ( hit çekmek , manipule etmek gibi.) çalışma yapıp sıralamalardan düşüyor olacaksınız…

 

İnsanlar beklemedikleri içeriği isteyeceklerdir 

Sezgi dışı gibi gözüküyor, ama biz SEO’lar ve internet pazarlamacıları olarak, bu konu dikkate almamız gereken önemli bir konudur.2014’te yeni  bir pazarlama şekli olacağını düşünüyorum. Bu pazarlama şeklinin nasıl olacağı konusunda tam bir fikrim yok. Ancak şunu söyleyebilirim, daha önce hiç kimsenin görmediği türde bir içerik ve mesajlaşma türü olacak.

Google’ın farklı pazarlama çalışmalarını ödüllendirip ödüllendirmediği halen tartışma konusu. Konu 2014 yılı Internet pazarlaması olduğunda, en iyi pazarlamacıların geleneksel şablonu yıkanlar olduğunu göreceğiz. Örnek olarak tahmin ettiğim ve online ortamda konuşulan maddeleri sizlerle paylaşıyorum.

  • İnsanlar daha az webinar sunacak, çünkü artık yeni ve farklı olmayacaklar.(Bence de çok iddialı)
  • Şirket sahipleri blog işine tamamen farklı bir şekilde yaklaşacaklar.
  • Değişikliğe duyulan korku hakkında her şey söylenecek ama insanlar yeni fikirler ve düşünce biçimleri ile karşımıza çıkacaklar.

Sözün özü ve mottosu: “Farklı Düşünün” ve işte bu fark 2014 yılında Internet pazarlamasına başarı getirecek.

Şimdi tüm bu tahminlerle, seneye neler olup biteceğini birlikte göreceğiz.Herkesin yeni yılını şimdiden kutluyor ve bol kazançlı günler diliyorum

Bir önceki yazımız olan İstanbul Estetik Diş Kliniği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir