Seo Çalışmaları

Arama Motoru Optimizasyonu ve Web Tasarım İki Ayrı Dünya

Web  tasarım ve arama motoru optimizasyonunun ayrı tutulmasının çeşitli nedenleri vardır. Web tasarım denildiği zaman tasarım işlemi kastedilmektedir. Başka bir deyişle güzel dizayn edilmiş ve şirketin imajına uyan bir web sitesinin yapılmasıdır. Bunun yanında arama motoru optimizasyonu tamamen farklı yaklaşımları gerektirir.

Örneğin içerik metninizin anahtar kelimelerinize uygun tasarımı ve siteye sektör içerisinden bağlantılar gerektirir.
Sorun esas olarak birçok şirketin ajans tarafından hazırlanan web sitesinin genellikle arama motorları şartlarına uygun tasarlanmadığıdır.
Çünkü şirketler tarafından çoğunlukla, arama motorları açısından tasarıma göre daha farklı faktörler önemli olduğu bilinmediği için tasarımla görevlendirilen ajansa gerekli şartlar konulmamaktadır.
Şirketler görevlendirdiği ajansa tasarlanan web sitesinin aynı zamanda arama motorlarına uygunluğunu şart olarak belirtse bile ajansın bunu tam anlamda yaptığı anlamına gelmez.
Genellikle bilgisizlikten veya deneyim eksikliğinden ajanslar Meta-Tag optimizasyonu, arama motorları kayıtları veya Doorway-Pages (köprü giriş sayfaları) teklif edilmektedir – bunlar arama motoru pozisyonlanması için yararsız ve tehlikeli (Google indeksinden dışlanma veya geri pozisyonlara atılma) hizmetler.
Birçok şirket teklif edilen hizmetlerin hangisinin faydalı faydasız, yararlı veya tehlikeli olduğunu bilememektedir.
Bu nedenle şirketlerin bir web sitesinin arama motorlarına uygun tasarlanması için gerekli olan faktörleri bilmeleri önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda alanlardan gerekli şartları isteyebilir ve önerilen işlemleri değerlendirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Online PR( Online Halkla İlişkiler) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir