Seo Çalışmaları

Backlink Çeşitleri Nelerdir ve Hangileri Kullanılmalıdır

Kalite Puanını Arttıran Etmen Backlink

Web sitelerinin kalite puanlamasını arttıran bir etmen olan backlink, birden fazla çeşide sahiptir ve çalışma yapılacak ilgili sitenin amacı doğrultusunda birçok web sitesinden farklı türlerde alınabilir.
Günümüzde arama motoru optimizasyonu çalışmalarında en büyük paya sahip işlem, backlink almaktır. Seo için alınan bu backlinkler 5 gruba ayrılabilir.Öncelikle com, net, edu, gov gibi uzantılara sahip domainlerden alınan backlinkler, blogspot yada wordpress uzantılı blog sitelerinden alınan backlinklere göre seoya daha fazla etki etmektedir.Sosyal medya backlink ise, takipçi sayısı farketmeksizin doğal yolla oluşan sosyal medya sitelerindeki paylaşımlardır ve Google’ın gözünde gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Linklerin Dofollow Olma Özelliği

Forum backlink ise; forum sitelerinde imza alanında bulunan backlinktir. Genellikle birçok webmaster, tüm forumları kullanmaya çalışarak backlink almaya çalışır.Video backlink ise; önceleri popüler olmasına karşın artık fazla değere sahip değildir. Vimeo, izlesene gibi video kanallarından alınan backlinklerdir.Backlink alırken özellikle linklerin dofollow olması önemlidir. Aksi takdirde seo için bir önemi olmayacaktır. Bunun yanında backlink alırken yazı içi backlink almaya özen gösterin. Çünkü bir ziyaretçi siteye ilgili konuyu okumak için gelmektedir. Bu nedenle link stratejisi iyi seçilmelidir ve amaca uygun en iyi yöntem kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan CSS Sprite Tekniği ile Sitenizi Hızlandırın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir