Backlink Paketi

Backlink; sitenizi refere eden bağlantılar olarak bilinmektedir. Arama sonuçlarında yükselmek için kullanılan tekniklerin en etkili olanı olarak kabul edilmektedir. Su içmek ne kadar hayati önem taşıyorsa sitelere alınan backlinklerinde önemi bu derece çoktur. Doğru link inşaası sitenizi yükseltirken hatalı alınan backlink çeşitleri sizi dönülmesi zor bir viraja sokabilir.

Seo hizmeti veren uzmanların bilinen en iyi stratejisi sayılan backlink artık paketler halinde satılmaya başladı. Bir çok seo blogu ve forum sitelerinde ellerindeki kaynaklardan yazı içinden verilen backlinkleri pazarladığını görebilirsiniz. Kısmen doğru uygulamada başarılı sonuçlar verse de uygulama esnasındaki hatalar zarar da verebilmektedir.

Örneğin bir evden eve nakliyat siteniz var. Piyasada işlem yapan bir satıcıdan bütçenize uygun backlink paketi satın alabiliyorsunuz. Aldığınız bu paket ödediğiniz ücretle doğru orantılı olarak çeşitlenebilir ve mecralar artabilmektedir. Ancak burada kıymetli olan iki unsur var. Birincisi alınan backlinkin geldiği sitenin kaliteli olması ve yazılan içeriğin özgün ve doğru bilgiyi vermesi, ikincisi ise yüklendiğiniz anahtar kelimenin spam yaratacak şekilde aşırı kullanım yapılmaması. Zira bir sitenin ana sayfasına evden eve nakliyat kelimesinde aşırı yüklendiğinizde google gibi arama motorları bunu pek doğal bulmadığı için bir müddet sonra sizi sıralamalarda aşağı çekebilir ve hatta gösterimden kelime bazlı kaldırabilir.

Seo çalışması içinde belirli bir stratejide ilerlemek gereklidir. Sadece ilgili anahtar kelimeye backlink almak ile yükseliş eski algoritmalarda kaldı. Çeşitli sosyal imleme, forum tanıtım, sosyal medya kullanımı gibi daha bir çok seo yapılanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ne eksik ne de fazla terimleri burada devreye girmektedir. Her zaman hayatımızda bir şeyin fazlası zarar mantığını seo içinde uygulamak doğru olacaktır.

Alınan baclink paketlerinde özellikle yapılan bir hata şu; otomatik programlarla yurt içi ve yurt dışı kaynaklardan yaratılan ortamlardan faydası var mı yok mu bilinmeden alınanlar, özellikle özgünlüğe çok kıymet veren arama motoru ve kullanıcıların karşısına hep aynı kopya içerikten alınmış backlinkler. Öyle ki; satın aldığınız paket içinde 100 forum tanıtımı yapıldığı görülüyor. Gelen raporda girin linklere okuyun, hep aynı yazı ve text. Mantıklı olarak kopya olan bir içeriğin size ne kadar refere olduğunu, onuda geçelim ne kadar faydalı olduğunu düşünmekte yarar var.

Her seo uzmanı demiyor mu, doğal olmak en iyisidir diye. Peki bu uygulamada doğallık nerede? Burada 100 kopya forum tanıtım yerine 10 kaliteli formatta yazı ile tanıtım yapılsa emin olun çok daha kıymetli olacaktır. Ayrıca bu alınan 100 forum sitesi kalitesini de tartışmak gerekir. R10 gibi İyiniyet gibi webmaster dünyasının takip ettiği kaliteli forumlardan alınan tanıtım ile  yeni internet hayatına adım atmış x bir siteden alınacak bağlantının eşdeğer olduğunu düşünemeyiz değil mi?

Bir diğer kaynak sözlük tanıtımları. Genelde backlink paketleri dışında tutulan ancak etkisi yadsınamaz bir backlink çeşididir. Her ne kadar artık nofollow olması nedeniyle eskisi kadar rağbet görmese de, seo konusunda uzman olanların nofollow linkinde değerinin olduğunu bilmesi nedeniyle kullandığı kaynaklardan biridir. Burada da sözlük formatına uygun olan ve her biri farklı şekilde farklı günlerde alınacak linkin gücü iyi olmaktadır.

Piyasada bu backlink paketi satan arkadaşların işlerini raporlama adına iyi yaptıklarını ancak seo açısından her siteye aynı tarz davrandıkları için hata yaptıklarını düşünüyorum. Ya müşterilerinizden her yazıyı ayrı şekilde isteyin, ya da sayıyı biraz azaltıp riski minimize ediniz. Aksi halde paketi sizden alan müşteri bir müddet sonra başlarda gelen yükselişin düşüşe geçtiğini gördüğünde seo danışmanına başvuruyor ve eski çalışmaları gören bizler bir nebze de olsa sizlere kızıyoruz. Sektörün temel taşları olarak görülen bizler ekip çalışması ile hareket etsek sanırım daha bilinçli müşterilerle karşılaşabileceğiz.