Seo Çalışmaları

Başarılı Bir Web Sitesinin 4 Temel Şartı

Kuşkusuz trafik başarılı bir web sitesi için çok önemli görünmektedir. Eğer tıklama başına ödeme yapıyorsanız (Pay-per-Click) ya da değişim oranları (Conversion Rates) ölçüyorsanız v.s. trafiğin en önemli unsur olmadığını çabuk anlayacaksınız.

Dilenen eylemin kaç ziyaretçi tarafından kullanıldığını (örneğin bir katalogun satın alınması veya siparişi) değişim oranını gösterir ve bu ziyaretçi sayısına bağlı olmayan bir yüzdelik orandır.

Web sitesi işletenlerin amaçları şunlardır:
1. Mümkün olduğu kadar çok nitelikli ziyaretçi
2. Ziyaretçi başına mümkün olduğu kadar az ücret
3. Mümkün olduğu kadar yüksek değişim oranı

Genel olarak, bu amaçların aynı anda yerine getirilemediği bellidir. 1. ve 2. amaçlar birbirlerine karşıt amaçlardır. Deney ve tecrübe bu ikisi arasında sağlıklı bir denge oluşturacaktır.

Değişim oranı ise ancak ziyaretçinin aradığını bulabilmesi ile alakalıdır. Bu nedenle en önemli dört temel şarttan sadece biri trafik faktörüdür. Bir web sitesinde toplam olarak şu dört görünüşe dikkat edilmesi gerekir.

1. Trafik – Potansiyel müşteriler benim web sitemi bulabiliyorlar mı? Web sitem doğru çevrede görünüyor mu?
2. Kullanım Kolaylığı – Ziyaretçiler web sitesinde aradığını bulabiliyor mu? Ziyaretçimle aynı dilden mi konuşuyoruz?
3. Kullanıcı Tecrübesi – Web sitem ile kendime müşteri çekebiliyor muyum? Ziyaretçi sitemi olumlu buluyor mu?
4. Güvenilirlik – Firmam güvenilir görünüyor mu? Ürün ve hizmetlerim güven veriyor mu?

Diğer sayfalarda detaylı talimat veya kontrol listeleri yoktur, bilakis web sitenizi nasıl cazip reklam medyumu yapabileceğinize dair sorular bulacaksınız.

1. Temel Şart: Trafik

Trafik her ne kadar en önemli amaç olamasa da zorunlu bir şarttır. Web sitesine ilgi çekmek için birçok farklı yol vardır:

> Arama Motoru Optimizasyonu: Aranan kelime girildiğinde önemli olan arama sonuçlarında en ön sırada görünmesidir. Bunun için web sitenizin arama motorları kriterlerine uygun hale getirilmesi gerekir.

> Satın Alınmış Arama Motoru Reklâmı: Tanımlanan bir kelime arama motoruna girildiğinde reklamlarınız görünür. Kaideye göre tıklama ile ödeme gerçekleşir (pay per click).

> Birleşik Pazarlama (Affiliate Marketing): Birleşik pazarlama başarıya götüren bir pazarlama şeklidir. Başka web siteleriyle uygun reklam araçlarını (örneğin banner, buton) paylaşıp başarı durumunda komisyon elde ederler.

> Düşey Liste / Portal: Bazı branşlarda başarılı listeler veya girişler hazır bulunur. Çoğunlukla ücretlidir.

> Online – PR: Basın yayın işlerinde internet ve Offline dünya arasında pek fark yoktur. Basın kullanımının yanında Online PR platformu da ekleyebilirsiniz.

> Kendine has çözüm: Şayet branşınızda portal veya haber yazıları varsa, sıklıkla bu medyalar kendine has çözümler oluşturabilir.

En yüksek etkiyi alabilmek için, mümkün ise her seçeneği kullanıp, aynı zamanda yatırım geri dönüşümünü (Return on Investment) ölçmelisiniz.

Böylelikle uygulamaya koydugunuz seçeneklerden en uygununu belirleyip üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Çünkü branşa ve uygulamaya göre geri dönüşüm farklı olabilir.

2. Temel Şart: Usability (Kullanım Kolaylığı)

Usability en iyi kullanım kolaylığı olarak tercüme edilebilir ve gerçekte beklenti ile uyuşmasıdır. Her ne kadar kendi web sitenizi kolay kullanılır görseniz de öyle olmayabilir. Çünkü siz kendi web sitenizi potansiyel müşterilerinizden daha iyi tanırsınız. Zaten size ölçüt olması gereken de potansiyel müşterilerinizdir.

Şu görünümler hakkında bir düşünün:

> İç ve Dış diller: Firmanızda kendi ürünlerinize veya hizmetlerinize iyi bir anlayış getiren bir dil kullanmaktasınız. Ama anlaşılmaz kısaltmalar ile müşterilerinizi sadece ürkütürsünüz. Bunun için ortak noktayı bulmayı deneyin.

> Seçenekleri en aza indirmek: Ziyaretçinize her şeyi sunabilirsiniz, ama sadece uygun bir zamanda. Gereksiz bilgileri kapatın ve müşterilerinizi gereksiz seçenekler ile donatmayın. Bunun yerine sadece güncel durumuna uyan seçenekleri sunun.

> Sabit kalın: Web siteniz, içeriği ve yapısı bir taslağa göredir. Ziyaretçi bu taslağı anladığında sitenizdeki diğer bileşenlerin de aynı şekilde çalışmasını bekleyecektir. Sabit kalın ve taslağınızı bozmayın.

> Yol gösterin:
Özellikle karmaşık yapılarda yol göstermek çok önemlidir. Ziyaretçiniz nerede bulunduğunu, hangi seçeneklerin olduğunu ve nelerle karşılaşabileceğini her zaman bilmesi gerekir. Şöyle ki sayfalarca online formülerlerde gezdikten sonra ziyaret yarıda kesilebilir. Çünkü ziyaretçi hangi noktada olduğunu genelde bilmemektedir.

3. Temel Şart: User Experience (Kullanıcı Tecrübesi)

Tüketiciye yönelik hazırlanmış olan bir web sitesine en iyi örnek elbette ki Amazon’dur. Amazon web sitesinde kullanıcı hareketliliğine göre ürün önermektedir.

Bir web sitesi işlevi ve farklı fikirleri ile ziyaretçiyi kendine çekebiliyorsa başarıya çok yakındır. Ziyaretçinin sadece aradığı bilgileri bulması yetmez. Daha fazla ürün bulabilmesi ve firmayı işinde ehil görmesi, yenilikçi ve kullanıcı dostu bulması en idealidir.

Buna bağlı olarak şu unsurlar çok önemlidir:
>Soru sorabilmek: Web sitesinden her bilgi öğrenilebilse bile bir kaç soru cevapsız kalacaktır. Müşterilerinizin size istedikleri şekilde ulaşabilmeleri önemlidir: Telefon, email, faks veya mektup yolu ile.

>Ayrıntılı olun; Web siteniz broşür değildir. Offline medyalara karşı ayrıntılı olabilme imkanınız vardır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çok bilgi sunun – tabi ki her zaman görülebilir ve yapısal olmalıdır.

>Bilginizi paylaşın: ´Yazılı olan, doğrudur´. Müşterilerinize, bilgeliğe yönelik öğretici bilgiler sunabilirsiniz. Bunlar müşterilerinize yardımcı olup aynı zamanda sitenizin branş bilgisini kanıtlar.

>Olanaklı Düşünmek: Siz ürünlerinizle ne yapılabildiğini iyi bilseniz de, müşteriniz henüz bilemeyebilir. Örneğin: İnternette birçok market acemiler için tek tek talimatlarla ürünlerini gösterirler. Müşterilerinize ürün ve hizmetinizdeki başarıyı ziyaretçilerinize ulaştırabildiğinizi gösterin.

4. Temel Şart : Credibility (Güvenilirlik)

Ziyaretçi her ne kadar ne aradığını iyi bilse de, kendisini firmanızda emin hissedebileceğine inandırmalısınız. Müşteriler özellikle Online alışverişte özel bilgilerini verdikleri için, onlara güvenilir ve inandırıcı olduğunuzu göstermelisiniz.

Güven vericiliğinizde şu unsurlar önemlidir:

>Üyelik: Kendi branşınızda başka sitelerle yapmış olduğunuz birliktelikler profesyonelliğinize hitap eder ve branşınızda tanınmış olduğunuzu gösterir.

>Sertifika: Sertifika da profesyonel talep duyurusunda yardımcı olabilir. Bunlar meslekle veya firma ile ilgili sertifikalar olabilir. Örneğin online alışveriş sistemi olan bir web sitesinde, online alışveriş kuruluşuna dair bir kalite onayının (örneğin; Trusted Shop) olması gerekir. Önemli kriterlerin (bilgilerin güvenliği, yasal yönler) belgelenmesi gerekir.

>Web sitenizi güncelleştiriniz: Eğer internet ziyaretçisi sitenizde eski mesajlar veya kopuk linkler bulursa, web sitenize artık bakılmıyor ve firmanız iyi bir durumda değildir düşüncesi oluşabilir. Bu nedenle sitenize sürekli güncel yeni bilgiler aktarın ve linkleri gözden geçirin.

>Profesyonel görünüm: Web sitenizin eski, standart ve temel kalıplara uygun yapılması, modern ve yenileyici bir firmayı yansıtmaz. Gereken yerde tasarruf etmeyin!

>İnsancıl olun: İnsanlar bilgisayarlarla değil, insanlarla çalışırlar. Firmanızın bir ruhu olduğunu gösterin, örneğin önemli gördüğünüz bütün kişilerin resimlerini ve öz geçmişlerini sitenizde sunun.

Bir önceki yazımız olan WEB KULLANIŞLILIK / USABILITY başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir