Genel

Bing ve Yahoo için SEO’luk: Gerçekten çabalamaya değer mi?

Biliyorsunuz ki Matt Cuts 22 Mayıs 2013 tarihinde resmi blogunda Penguen 2.0 Güncellemesi‘nin gerçekleştiğini ve genel olarak %2.3 İngilizce – ABD sorgulamaların etkileneceği söylese de Türkçe aramalarda oldukça etkili olduğunu hep birlikte görmüş olduk.

Güncellemenin genel amacının diğer Penguen güncellemeleri gibi spam sitelerden kurtulmak ve daha öz verilere sahip olan sitelerin daha üst sıralarda yer alacağıdır. Hatta bildiğiniz spam siteler varsa bu adresten ( Penguin Spam Report ) öneri sunabileceğinizi Matt Cuts özel olarak dile getirdi.

O saatlerde belki de eğlencede veya dışarıda olan ve black hat yöntemlerle belki de bir yerlere gelmek isteyen SEO’ların halini en iyi açıklayan fotoğraflardan birisi aşağıdaki gibi olacağından hiç şüphem yok

SEO’luk bazen oldukça zorlayıcı olabiliyor. Anahtar kelime araması, backlinkler ve guest blogging gibi konularla birlikte SEO’luk 10 dakikada yapabileceğiniz bir iş değildir.

Bu nedenle gün geçtikçe daha fazla şirket, SEO’luğun doğru şekilde yapılması için bir SEO ekibi kurmaya veya dışarıdan bir anlaşma yapmaya başladı. Web sitenizi optimize ederken ufak birkaç hata yaptığınızda, örneğin içeriği kopyaladığınızda, şifreyi bozduğunuzda, gizlediğinizde vs. aylarca zamanınızı bu hataları düzeltmeye harcayabilirsiniz. Tüm bu SEO işlerinin gerisinde kalmamak için birçok şirketin tek endişe duyduğu konu ise bildiğiniz üzere Google.

The New York Times’a göre Google aramaların yaklaşık yüzde 66’sını kontrol etmekte. Bu da Google’ı en popüler arama motoru yapmakta; dolayısıyla firmalar web sayfalarını bu arama motoruna göre optimize etmek istemektedirler. Ancak Google’ın Bing ve Yahoo’dan daha farklı bir algoritması var; daha doğrusu web sayfalarını daha farklı bir şekilde sıralamaya yerleştiriyor. Yani şirketlerin her arama motoru için sitelerini farklı şekillerde optimize etmesi gerekiyor. Bu da SEO departmanına daha fazla iş yükü getiriyor ve kaynaklarını daraltıyor.

Bir web sitesini Bing veya Yahoo için optimize etmeye sizce değer mi?

Bing’e Zaman Ayırmaya Neden Değer?

Bing, Google’dan sonra ikinci sırada yer alıyor (sıralamalar hakkındaki son istatistikleri buradan öğrenebilirsiniz). Halen, birçok şirketin endişesi, Bing’in optimizasyonuna ayrılan sürenin Google SERP optimizasyonuna ayrılan süreyi azaltıp azaltmadığı ile ilgilidir. Gerçek şu ki; Bing optimizasyonu zaman alan bir iş olmak zorunda değil.

Aşağıda web sitenizi Bing için optimize etmeye yarayacak birkaç yol verilmiştir.

1) Domain Yaşı—Bing domain yaşına Google’dan daha fazla önem verir. Domaininiz daha eskiyse, zaten doğru yoldasınız. Ne kadar kolaydı, değil mi?

2) Başlıklar—Bing başlık taglerine Google’dan daha fazla önem verir, o nedenle başlığınızın içinde anahtar kelimenizin olmasına özen gösterin. Yine, 30 saniyenizi alacak bir çözüm.

3) Flash—Google, Flash’i hiç bu kadar sevmedi. Web sitenizde çok fazla Flash varsa, Bing’de daha şanslı olacağınız aşikar.

4) Linkler—Hem Bing hem de Google gelen link ve backlinklere önem verir, dolayısıyla temel noktaları baş seviyeye getirmek, her iki arama motoru için de önemli.

Google’a harcayacağınız zamandan birazını çalacak olan tek şey anahtar kelime aramasıdır. Buda işin en önemli kısmıdır ve iyi bir stratejiyle yapılmadığında diğer çalışmaların hiç bir önemi kalmamaktadır.

O halde bir web sitesini Bing için optimize etmek neden değer? Çünkü fazla çaba harcamanız gerekmez.Genel olarak Bing’in hedefi daha belirgin olan ziyaretçi trafiği getirdiği söylenmektedir. Zaten belli olan trafik sizi bir şekilde bulacaktır bunun için tavsiyem Bing için özel çaba harcamayın zaten harcasanız bile çok kısa zamanınızı alsa bile çok büyük bir faydasını göremeyeceksiniz

Yahoo için Optimizasyon Yapmak Neden Kolaydır?

Yahoo, 2000 kişinin işten çıkarıldığı ve sürekli olarak üst yönetimde değişikliklerin olduğu zorlu bir yıl geçirdi. Piyasaya sürdükleri son ürün birkaç mobil uygulamalarıydı ve son olarak sahneye “Yahoo Tumblr’ı 1,1 milyar dolara satın aldı” haberi ile çıktı. Bu durumda firmaların Yahoo’nun arama motoru olarak önemini sorgulamaları oldukça normal.

Tıpkı Bing’de olduğu gibi, Yahoo da benzer optimizasyon teknikleri istemektedir; sıralamaya girmek için içerik kopyalaması, solid backlink gibi şeylere gerek yoktur. Uzmanlar Yahoo’nun inişe geçtiği konusunda hemfikir. Sayfalarınızı optimize ederken tahmin edilemeyen bir şey için zaman harcamaya değmez, hatta o arama motoru size yeni kullanıcılar getirse bile…

O zaman buradaki mesele ne? Yahoo sonuçları, Bing’den besleniyor. Bing için optimizasyon yapıyorsanız, Yahoo için de optimizasyon yapıyorsunuz demektir. Diğer bir deyişle önce Google sonra Bing için optimizasyon yapıyorsanız, üçüncü arama motorunuz oldukça kolay olacaktır.

Sözün Özü

Sitenizi bu arama motorları için optimize etmek istiyorsanız, sitenizi ve sitenizin başarısını ölçmek için Yahoo ve Bing kullanan seyircileri baz almalısınız. Bunu birkaç ay boyunca deneyin ve elde ettiğiniz sonuçları takip edin. Tıklama alıyor ve geri dönüşümler görüyorsanız, o zaman yaptığınız optimizasyona değiyor demektir. Bu oldukça basit bir açıklama gibi gözükebilir ama arama motorlarına şans vermek hiçbir zaman kötü bir fikir değildir.

Sitenizin optimizasyonu için Bing, Google, Yahoo’ya veya hepsine birden zaman harcıyor musunuz? Bu arama motorları için SEO’luğa zaman ve çaba harcama kararını almanızda size yardımcı olan faktörler nelerdir?Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim

Bir önceki yazımız olan Sera Gazı Doğrulayıcı Kuruluş Yapısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir