Seo Çalışmaları

Bloglar ve Seo

Blogların seo konusunda önemi ve etkisi bilinen bir konudur.Bunun en temel sebebi kullandığımız blogların admin ve css kısımlarının kodlanmasının kusursuz olması ve sürekli olarak güncelen bir yapıda olmasıdır.Google son yaptığı alogirtma değişikliği özgün ve güncel sitelerin ön planda alınmasıyla birlikte kolay ve hızlı index alabilcek kodlama ön plana çıkmış bu noktada seo açısından uzun zamandır wordpress tahtını korumaktadır.Wordpress temelinde hızlı içierk girmemiz,sürekli olarak güncellemesi ve tasarım ve kodlanmasındaki mükenmele yakın optimizasyon çalışmaları ile wordpress uzun süre seo açısından liderliğini koruyan bir yazılım olmuştur.Hem ücretsiz olarak dağıtılması hemde kurumulunun çok basit ve hızlı olması,gerekli seo eklentileri ile güçlendirilen wordpress yapılı sistemlerde en önemli olan doğru bir tema seçimi yapılmasıdır.

SEO süreci içerisinde tanınma, güven kazanma, link alma gibi unsurların ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunları sağlamak için de tabii yapmamız gereken şeyler vardır ki bugünkü yazımızda misafir bloglama yönteminin bu noktadaki öneminden bahsedeceğiz.

SEO’da en önemli unsurlardan bir tanesi, insanlar için SEO yapmaktır. Yaklaşık bir yıl önce Google Panda’nın güncellenmesinden sonra misafir bloglama yöntemi, link inşası ve kaliteli içerik paylaşımı açısından çok önemli bir konuma oturmuştur.

Peki neden misafir blog? Çünkü:

 • Kaliteli backlinkler
 • Sitenize bedava trafik
 • Sitenizin tanıtımı
 • Güvenirlik-otorite sağlama
 • Sektörünüzdeki kişilerle karşılıklı ve dönüşlü iletişim kurabilme

Şimdi misafir bloglamayı hangi yöntemlerle en başarılı şekilde kullanabiliriz bunlara bakalım:

1.Uygun Blogları Hedeflemek

Alanınıza uygunluk gösterecek blogları bulmak için birkaç yöntem vardır. Öncelikle, sektörünüzle alakalı bir bloğun olması ve bunun o sektör için aktif halde kullanılması gerekmektedir.

Bütün bloglar eşit şekilde oluşturulmaz. Bazıları size denk değildir, bazıları ise misafir yazıları kabul etmemektedir.

İlk olarak, blog ararken hangilerinin misafir yazılarına sıcak baktığını saptamalısınız. Sektör, alan, anahtar kelime ilişkili blogları Google’da aramaya başlayın ve arama sorgunuzu “misafir blog” veya “yazı kabul etmek” gibi kelimelerle daraltın. Özellikle blog arama kısmından bunu yapabilirsiniz:

Bu çıkan sonuçları, dil, ülke, şehir olarak da özelleştirebilirsiniz. Böylece hedefteki bloga ulaşmanız daha kolay olabilir.

2.Link alcağınız blogun değerini ölçme

Şimdiki adım, seçtiğiniz blogların otoritesini ölçmek. Open Site Explorer, Blekko veya Google Webmaster Araçlarını kullanarak seçtiğiniz blogların backlink kaynaklarını inceleyebilir ve sitenin PageRank’ini Firefox’un Rank Checker uzantısını kullanarak inceleyebilirsiniz. Genellikle, 4’ten daha az bir PageRank’a sahip olan bloglarla iletişim kurmak istemezsiniz.

Blogların değerini ölçmek için kendinize şu soruları sorun:

 • Hakkımızda bölümü var mı?
 • Ne kadar sıklıkta yazı giriyorlar?
 • İçerikleri tutarlı mı?
 • İnsanlar blog yazıları hakkında yorum yapıyor mu?

2. Bloglara Yorum

Hangi bloğa yazacağınız bulduktan sonra, nasıl yazacağınız konusu öne çıkar. Niyetiniz hakkında ne kadar çok şeffaf ve samimi davranırsanız, blog sahibi de oraya yazmanızı o kadar çabuk kabul edecektir.

Ne yaptığınıza dair ona bilgi verin, böylece kimle irtibatta olduğunu bilir. Bu durumda makalenizin orada yayınlanma şansı artar.

3. Benzersiz Bir Teklifte Bulunmak

Bloglara yazı yazarken mümkün olduğunca özgün olun ve iyi hazırlanın. Tıpkı bir işe başvuru yapar gibi özenle yazılarınızı hazırlayın. Blogdaki diğer içerikleri ve diğer misafir blogcuların yazdıkları yazıları inceleyin.

Blogdaki takipçi kitlesini de değerlendirin ve onlara yönelik yazılar yazın. Siz onlara bir şeyler verin ki, karşılığında onlardan tepkiler, yorumlar alın.

4. Misafir Yazı Gerekliliklerini Takip Etmek

Çoğu blog, misafir yazarlara karşı bazı özel şartlar koyar. Genelde, yazarın biyografisi, resmi, niteliği ve özgün içeriği beklenir. Herhangi bir yanlış anlaşılmayı ve uygulamayı önlemek için, blogtaki diğer misafir yazarların profillerini inceleyin.

5. İÇERİK HAZIRLAMAK İÇİN YAZMAYIN KULLANICI İÇİN İÇERİK HAZIRLAYIN

Blogtaki okuyuculara hitap edecek özgün, kaliteli ve anlamlı içerikler hazırlayın. Unutmayın ki, bunu sadece link edinmek için yapmıyorsunuz. Kullanıcıların faydalı bulacağı ve paylaşmak isteyeceği değerli içerikler hazırlayın.

Doğru şekilde yürütülürse, nitelikli içerik yazmak sitenize katlanarak trafik ve tıklanma oranı getirecektir. İçerik bir şeyi satma amaçlı veya çok soyut olmamalıdır.

Yazdığınız içerikler sadece kelimelerle sınırlı olmak zorunda değildir. Onları grafikler veya resimlerle de süsleyerek daha ilginç hale getirebilirsiniz.

Yazılarınızın sonuna kendi sitenizin linkini verin. Ayrıca isminizi ve Google+ hesabınızı da ekleyerek SEO’daki konumunuza katkıda bulunun.

6. Kullanılmış Link Almak

Ana sayfanız veya bir ürün sayfası olsun yazılarınızı yararlı konumlarda bulundurmak istersiniz. İçerikteki linkler, yazarın biyografisinde yer alan linklerden çok daha iyidir.

Diğer sitelerdeki okuyucular genelde yazarın biyografisini okumaz bile. Bunun yerine içerikteki linkleri tıklarlar. Bağlam içinde link dediğimiz şey ise uygun anchor textler veya paragraflarla çevrelenmiş anahtar kelimelerin yer aldığı linklerdir.

Eğer yazınızda link kullanılmasına izin vermiyorlarsa, yazar otobiyografiniz en iyi ikinci seçenektir. Yine bir değer katar ancak içerikteki link kadar değil.

7. Diğer BLOKLAR İLE BAĞLANTILAR KURMAK

Burada önemli olan misafir olduğunuz blogla karşılıklı ve dönüşümlü bir ilişki kurabilmektir. Onların da sizin sitenizde yazmasını isteyebilirsiniz, böylece çift-taraflı bir ilişkiyi beslersiniz.

Son olarak misafir bloglama için şu önemli üç noktayı unutmayın:

 • Blogcularla iletişime geçtiğinizde ne yazacağınıza dair bir fikriniz olsun. Verilen alanda ne kadar çok bilgili görünürseniz, orada yazmanızı o kadar çok destekleyeceklerdir.
 • İletişime geçtiğinizde, blogları hakkında yorum yapın. Böylece bloglarını incelediğinizi, içerikleri okuduğunuzu ve orda yazmaya gönüllü olduğunuzu anlarlar.
 • İçeriklerinizin özgün, kaliteli ve bilgi verici olmasını sağlayın. İnsanlar için yazın ve insanlar için link alın.

Bir önceki yazımız olan Google’ın Sosyal Medyaya Verdiği Önem Ortada başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir