Genel

Çevrimdışı SEO İyileştirme (Offpage SEO Optimization)

Şimdiye kadarki derslerimizde özetle aşağıdaki konular hakkına bilgi sahibi olduk:

1) Çok rekabetçi olmayan uygun anahtar sözcüklerini seçme,
2) Seçtiğimiz bu anahtar sözcükler arandığında en yukarıda yer alan web sitelerinin çevrimiçi iyileştirme faktörlerini analiz,
3) Çevrimiçin iyileştirme faktörlerini, yeni web sitemizde uygulama,
4) Google tarafından sitemizin 24 saat gibi kısa bir sürede indekslenmesini sağlama.

Şimdi de sitemizin sıralamasını ciddi anlamda etkileyecek olan çevrimdışı iyileştirme yöntemini inceleyelim. Çevrimdışı iyileştirme, Google’ın sitenizi değerlendirirken yararlandığı web sayfanızda bulunmayan ölçütlerdir. Bunlar:

• Hangi sitenin size link – ilişim verdiği
• Kaç adet sitenin size ilişim verdiği
• Size ilişim veren sitenin Google PageRank değeri
• Size ilişim veren sitenin Sayfa Başlığı
• Sitenize gelen ilişimin bağlantı metni
• Sitenize gelen ilişimin yaşı
• Sitenize gelen ilişimin tıklanma miktarı (ki çok hem de çok önemlidir)
• Size ilişim veren web sitesine verilen ilişim miktar ve türü
• Size ilişim veren web sitesinin IP adresi
• Size ilişim veren web sitesi üzerindeki harici ilişim miktarı
• Size ilişim veren web sitesinin Google tarafından bir otorite olarak görülüp görülmediği gibi hususlardır.

Hazırladığımız ‘dans kursları’ web sitemizin çevrimdışı iyileştirmesini yapmak maksadıyla en üst sırada yer alan ilk on sitenin uyguladığı çevrimdışı iyileştirme yöntemlerini incelememizde fayda var.

En Üst Sırada Yer Alan Web Sitelerini Taklit Edin

Buradaki temel mantık, en üst sırada yer alan sitelerin tam olarak neler yaptığını incelemek ve bunları biraz daha iyi yaparak onların önüne geçmektir. Bu çalışma konumuzda ‘diyet’ sözcüğü üzerinden bir çevrimdışı iyileştirme analizi yapacağız. Google’da örneğin ‘diyet’ sözcüğünü aradığımızda karşımıza en üst sırada çıkan siteyi inceleyelim – bu örneğimizde www.diyet-et.com isimli hayali bir siteyi canlandıralım – :

Hangi sitelerden bu siteye bağlantı geliyor? Bunu görmek için Google arama kutusunda aşağıdaki bir metin yazarak aramamızı yapabiliriz:

link:www.diyet-et.com

Bu arama bize, içinde www.diyet-et.com adresine ilişim bulunan sitelerin miktarını ve listesini verecektir. Bu miktar seo açısından anlamlıdır.

Bu listenin en üstünde yer alan siteyi incelediğimizde ise ne başlığının ne de içeriğinin diyet konusuyla alakası olmadığını gördüğümüzü varsayalım. Bu bizim için büyük bir avantajdır. Ayrıca bu siteyi açtığımızda, PageRank değerinin de sıfır olduğunu görmekteyiz ki, seo açısından bu sitenin çok güçlü olmadığını göstermektedir.

Söz konusu siteye backlink (geri ilişim) veren sitelerdeki link metinlerini incelediğimizde ise, ifade olarak etki alanı adı ve kritik sözcük ifadeleriyle uyumlu metinlerden oluştuğunu görüyoruz. Bu hususu aklımızın bir köşesine yazalım.

Bu sitelere backlink veren site miktarlarını da ayrıca inceleyerek, bu sitelerin de popülaritesini incelememizde yarar var. Eğer bu siteler web dizin link gönderim siteleriyse, aynı sitelere bizim de kendi sitemizin linkini göndermemizde yarar var.

Söz konusu siteye backlink veren siteler gerçekten otorite siteler mi? Eğer o kritik sözcüğe ilişkin olarak bu siteler gerçekten ciddi anlamda içerik içeriyor, üst sıralarda yer alıyor ve yüksek değerde PR değerine sahiplerse muhtemelen otorite sitelerdir.

Otorite siteleri tahmin etmenin bir yöntemi de, bir anahtar metin için en yukarıda yer alan web sitelerinin tamamına link veren web sitelerini bulmaktır. Bu maksatla özel olarak geliştirilmiş olan http://www.andyhagans.com/tools/hubfinder/ web sitesinden yararlanabilirsiniz. En üstte yere alan sitelerin tamamına link veren siteler, muhtemelen Google tarafından otorite olarak değerlendirilmektedir. Müsaitse bu sitelerin dizinlerine de sitemizi kayıt ettirmeye çalışmak uygun bir hareket tarzı olacaktır.

Ayrıca http://www.webrankinfo.com/english/tools/class-c-checker.php adresinden yararlanarak söz konusu siteye link veren sitelerin IP adreslerini çözümleyebilirsiniz. IP adresinin dağılımı ve çeşitliliği seo açısından anlamlıdır. Aksi takdirde, tek bir IP adres bloğundan sürekli birbirini gösteren linkler vermek mümkün olurdu.

Bu işlemleri hedef sitemize link veren üst sıradaki (en azından ilk on) site üzerinde tek tek uygulayarak bir analiz tablosu oluşturmamız, her ne kadar çok ayrıntılı görünse de, yapmaya çalıştığımız SEO Search Engine Optimization uygulaması açısından çok önemlidir.

Yazımızda ele aldığımız Çevrimdışı SEO Search Engine Optimization tekniklerini tekrar özetlersek:

• Size backlink (geri ilişim) veren web siteleri,
• Size geri ilişim veren web sitelerinin miktarı,
• Bu sitelerin Google PageRank değerleri,
• Bu sitelerin site başlıkları,
• Geri ilişim metninin içerdiği sözcükler,
• Geri ilişimin yaşı,
• Bu sitelerden gelen geri ilişimlerin türü (harici, dâhili) ve konumu,
• Bu sitelerdeki harici ilişim miktarı,
• Bu sitelerdeki toplam ilişim miktarı,
• Size geri ilişim veren sitelerin otoriter değeri,
• Ve diğer unsurlar..
Tüm bu süreci otomatikleştiren araçlar tahmin edeceğiniz gibi tabi ki mevcuttur. Bunlardan bir tanesi SEO Elite isimli yazılımdır. Yazılımı kendi sitesinden 167 $’a satın alabilir, almadan önce de 7 günlük bedava deneme süresinden yararlanabilirsiniz.

Eğer para vermek istemiyorsanız bu aşamada, Back Link Analyzer isimli yazılımı da (http://tools.seobook.com/backlink-analyzer/ adresinden indirebilirsiniz) kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Bu yazılımla taramak istediğiniz arama motorlarını belirledikten sonra (açıkçası ben yalnızca Yahoo’dan netice alabildim) belirlediğiniz siteye gelen tüm backlink (geri ilişim) bağlantıları hakkında IP adresi ve ilişim metni dâhil birçok ayrıntıyı rapor halinde görebilirsiniz.

Hedef siteye gelen geri ilişimlerin içeriği ve miktarı, kaynak sitelerin PageRank değerleri gibi bilgiler, hedef sitemiz hakkında istatistiksel değerlere Google gibi sahip olmamızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan SEO Backlink (Geri İlişim) Avcılığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir