Genel

DoFollow Yorumlarıyla Backlink Elde Etmek

Web sitemizin kurulup yapılandırılmasının sağlanmasının ardından, belli bir aşamadan sonra artık her şey, sitemizi gösteren backlink miktarına ve bunların kalitesine bağlıdır. Pagerank değeri yüksek sayfadan alacağımız geri ilişim bu açıdan çok değerlidir. Sitemize link getirmenin bir yolunun blog sitelerine girip yorum yazmak olduğunu biliyorduk.

Birçok WordPress veya Drupal gibi birçok blog sistemi ise, varsayılan olarak yapılan yorumlara, URL bilgisi girseniz bile, “rel=nofollow” etiketi ekleyerek, bu linkin arama motoru tarafından okunmasını engellerler. Buna rağmen birçok blog yazarı, – WordPress ortamı için örneğin DoFollow
(http://kimmo.suominen.com/sw/dofollow/) isimli bir eklentiyi yükleyerek – kendi blog sitelerinden bu engellemeyi kaldırmaktadırlar. DoFollow (TakipEt) denilen bu hareketle artık yüzlerce blog sitesi üzerinden yorum yazarak kendinize backlink sağlayabilirsiniz.

DoFollow websitelerine ulaşmak için Google’da “dofollow list” şeklinde aramalar yaparak birçok listeye ulaşabilirsiniz. Örnek olarak ben yine de aşağıdaki iki web sitesinin adresini vereyim:
http://courtneytuttle.com/blogs-that-follow/
http://www.toptut.com/2007/06/05/get-many-quality-pr5-backlinks-for-free/

Ayrıca anahtar kelimenize özel DoFollow web sayfalarının listesini getiren program siteleri de mevcuttur:

http://www.ezbusinessneeds.com/dofollow.php
http://www.commenthunt.com/

Burada dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta, yorum yazdığınız web sayfasının PageRank değerinin ölçüt olduğudur. Yoksa ana sayfanın PR değeri değil. Ayrıca kesinlikle bu web sitelerine yorum yazarken, yazıları okuyup, gerçekten okuduğunuzu gösteren yorumlarda bulunmanız, yorumunuzun site yöneticisi tarafından kabul edilme olasılığını artıracaktır. Bir ince nokta da, kullanıcı adı olarak, anahtar sözcük yerine insan ismi girmenizdir. Çoğu site yöneticisi,
özellikle yüksek PR değerine sahip olanlarınkiler, gerçek bir insan ismiyle gelmeyen yorumları ciddiye almamakta ve silmektedirler. Eğer siteniz Türkçe ise, ve yorum yapacağınız site İngilizce ise, anahtar sözcüğü insan ismi formatına sokmanız da (Ahmet Danskursu gibi) uygun bir hile olabilir.

Açıkçası Türkçe DoFollow siteleri hangileri bilmiyorum. Ama en azından bu site DoFollow özelliğine sahip, üstelik Top Commentators destekli olarak. Sizler de bildiğiniz diğer DoFollow Türkçe site isimlerini bu yazıya yorum olarak girerseniz, uzun vadede Türkçe olarak da kapsamlı bir listeye ulaşmamız mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Event Marketing Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir