Genel

Elektrikli Arabaların Çalışma Sistemi

Sifiraracal.com adresi araçlar hakkında ve araba modelleri konusunda detaylı bilgileri bulabileceğiniz kapsamlı bir platformdur. Buradan birçok konuda bilgi elde edebilirsiniz.  Elektrikli otomobiller de bunlardan biridir. Giderek daha fazla hayatımızda görünen elektrikli araçlar şu an için her ne kadar pahalı olsa da kilo metre başına ödenen ücret açısından düşünülünce daha ekonomik çözümler getirmektedir.  Yakıt tasarrufu yanında sessiz şekilde sürüş olması ve de sürücüler dışında yolculara da konfor sağlanması bakımından önemli bir artı sağlar. Bu noktada elektrikli araçların kendi içinde değişik çeşitleri olduğunu da söylemek mümkündür. Bu seçenekler de kendi içinde birçok farklı özelliklerden oluşmaktadır.

Hybrid Sistemli Arabalar

Sifiraracal sitesinden  elektrikli araç türleriyle ilgili önemli detayları görebilirsiniz ve bunlardan ilki hybrid sistem melez arabalardır.  Bu araçlar isminden de anlaşılacağı üzere  elektrikli ve içten yanmalı şekilde  üretilmektedir. Elektrikli  motorların temel görevi diğer türe destek olmaktır.  Araçlarda elektrik motoru şarj etmekte olan ve pilleri prize takılması ile de tertibat vardır.  Bu elektrikli motor bölümü içten yanmalı çalışan motor tarafından şarj edilir. Bu elektrik enerjisinin oluşmasında ise tekerleklerin dönüş enerjisini ve araç frenini elektrik enerjisine çeviren bir sistem etkilidir.  Otomobillerde belirli bir hıza kadar elektrikli motorlar çekiş gücünü üstlenmektedir ve hızların aşılmasından da sonra içten yanmalı şekilde motorların devreye girmesi söz konusudur. Yakıt miktarında önemli seviyede düşüş de bu şekilde sağlanmış olur. Toyota’nın Prius model aracı hybrid sistem araçlarda en iyi örneklerden biridir.

Hybrid Sistem  Şarj Edilebilir Otomobiller

Hybrid sistem  şarj edilebilir otomobillerin en temel çalışma sistemi hybrid sistemlerle benzer şekilde değerlendirilebilir. Ancak fark şarj edilebilir olması, yani pillerde fiş tertibatı olması ile prize takılarak şarjının mümkün olmasıdır. Elektrik motorları, priz vasıtasıyla ya da içten yanmalı sistemle fren enerjisinin de kazanılmasıyla şarj edilebilecektir. BMW X5 ve BMW i8 model arabalar bunun en iyi örneklerinden biridir. Sıfır araç al sitemizde bu araçlara ve birçok farklı modellere ulaşabilirsiniz.

Menzil Arttırıcılı Sistem Arabalar

Menzil arttırıcılı sistemle çalışan otomobillerde elektrik ve içten yanmalı olarak çalışan motorlar vardır. İçten yanmalı motor, herhangi bir şekilde motor çekişine katkıda bulunmaz. Elektrik motoru, çekiş gücünü tamamen yapmaktadır. İçten yanmalı motor da pilleri şarj eder.  Bunun olması için de fren enerjisi ya da priz kullanılmaktadır. Menzil arttırıcılı sistemli arabalar için Opel’in BMW’ nin İ3 modeli ve Ampera modeli gösterilebilir.

Tam Elektrikli Sistem Arabalar

Tam elektrikli sistem arabalarda sadece elektrik motoru vardır ve çekiş  de bu bölüm sayesinde gerçekleştirilmektedir.  Piller, prize takılır ve bu şekilde şarj edilir. Ayrıca fren enerjisi de geri kazanım şeklinde pillerin şarj edilmesi konusunda yardımcı olur. www.sifiraracal.com sitemizi ziyaret ederek araçlar ve merak ettikleriniz konusunda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Panel Bölme Nedir? Man Ofis Kimdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir