Etiket Kullanımı

Web sitesi sahibi veya editörü olupta etiket ibaresinin ne olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Doğru kullanılan etiket sistemi sitenize hala fayda sağlamaktadır. Ancak aşırı miktarda etiket kullanımı artık spam olarak algılanabilmekte ve arama sonuçlarından yok olmanıza neden olabilmektedir.

Geçmişte algoritmaların değişmesinden önce yüklü sayıda etiketler ile sıralamalarda sitemizin ön sayfalara gelmesini sağlayabiliyorduk. Hatta o denli önemli idiki bir yazı içinde neredeyse 50 ye varan etiket kullanılırdı. Ancak son güncellemeler google’da artık etiketin önemini eskisi kadar göstermemesine neden oldu. Hali hazırda etkisi elbette devam ediyor. Ancak aşırı miktarda olanlar ise sitenize zarar verebilmektedir.

Doğru etiket kullanımı nasıl olmalıdır?

Bir yazı hazırlıyoruz. Oldukça özgün ve güncel bir bilgiyi güzel bir şekilde ifade ediyor. İçerdiği bilginin kıymeti arama sonuçlarında rekabeti orta düzeyde olan bir kelime öbeğinde sitenize hit getirici özellikte olabilir. Son bir haber, sektörel bir yayın anlık ziyaretçi trafiği çekerek sitenizin akıllarda kalmasını sağlayabilir. Bu nedenle girilen yazıda başlık ile alakalı doğru bilgiyi kullanıcıya vermek olmalıdır.

Bu bilgiyi verirken 70 karakterlik bir başlıkta anlatmak istediğiniz ana fikri vermek her zaman mümkün olmayabiliyor. İşte bu esnada etiket kullanımı ile okuyucularınıza konu ile alakalı fikir vermiş olabiliyorsunuz. Örneğin köfte nasıl yapılır başlıklı bir makale de köfte yapma teknikleri, köfte yapmanın sırları, köfte gibi etiketler faydalı olacaktır.

Doğru başlığa doğru etiket kullanımı sizi arama sonuçlarında bazen ikili sonuçla kullanıcıya sitenizi gösterebilmenizi sağlayabilir. Örneğimizde geçen köfte yapmanın sıraları etiketi ile serp sonuçlarında yazınız görünebilir. Ne demek istediğimi google’da aratın anlayacaksınız. Bu aramada kaç tane tag yani etiket olan arama sonucu var bir kontrol ediniz.

Etiket kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Yazınızda etiket kullanırken ortalama bir yüzdeliğin içinde tutmanızı öneriyorum. Bu değer %3 civarı makul sayılabilir. Yani benim kullandığım gibi 300 kelimelik bir makale de 3-4 etiket sayısı kafi gelmektedir. Ancak bu etiketlerde tek kelimelik yerine başlığınızla alakalı olası gelecek arama sonuçlarını da düşünerek tercih etmeniz önemlidir. Başlıkta geçen kelimeleri tekrar etmemeye özen gösteriniz. Aynı anlamı birebir olan kelimeler yerine yardımcı olacak eş arama sonucu kelimelerini tercih ediniz. Örneğin reçel yapımı başlıklı makalenize marmelat yapımı etiketi gayet uygun olacaktır.