Seo Çalışmaları

Google Webmaster Tools Araçları İle SEO Çalışmaları

 Değerli web master veya web sitesi ile uğraşan kıymetli arkadaşlarım bu dersimizde ilk dersimizde açıklamaya çalıştığımız google webmaster tools araçları diğer adı ile google web yöneticisi araçları ile SEO çalışmalarını bu dersimizde daha kapsamlı bir şekilde açıklayacağız. İnşallah faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

   Öncelikle google.com sitesi üzerinden oturum açıp işleme başlayabiliriz. Google hesabı açtıktan sonra google kullanıcı anasayfasında ürünlerim bölümünden Site Yöneticisi Araçları sekmesine tıklıyoruz. Gelen ekranda bizden sitemizi eklememizi istiyor örneğin: www.seohaberleri.com veya seohaberleri.com gibi sitemizin adını girerek sitemizi ekleyebiliriz. Sitemizin adını yazdıktan sonra devam diyoruz çıkan ekranda bizden sitemizi doğrulamamızı istiyor bunun için ben Sunucumuza bir HTML dosyası yükleme sekmesini tıklayıp gelen bölümdeki html uzantılı dosyayı indirip hosting hesabımdaki web sitemin dosyalarının bulunduğu ana dizine html uzantılı dosyayı ekleyerek internet araç çubuğundan eklediğim dosyanın adını yazarak sitemi doğrulamış oluyorum artık google hesabından da doğrula dediğimde beni google webmaster tools araçlarına yönlendirmiş oluyor artık tüm işlemlerimizi buradan yapmaya başlayacağız.

Yukarıdaki 2. resime tıklayıp daha net bir şekilde google webmaster tools araçları sayfasını görebilirsiniz. Buradan artık google sitemap.xml dosyamızı ekleyerek tüm linklerimizi google dizine ekleyeceğiz. Sitemize gelen bağlantıları görebileceğiz. Arama sorgularını görebileceğiz. Tarama hatalarını görebileceğiz en önemli noktalardan biride burasıdır. Çünkü burada google bizi uyaracaktır. Şu sayfalar yoktur lütfen kaldırın demek istiyor. Ne kadar az 404 hatası olursa sitemizde google bizi o kadar sevecektir. Bunun nedeni de buradaki uyarıları minimum seviyeye indirmekle olmaktadır. Anahtar kelimeler kısmıda bize sitemize gelen ziyaretçileri nasıl çekebileceğimiz hususunda google bize yardımcı olmaktadır. Ayrıca buradan sitemiz için önemli olan robots.txt dosyasının yönetimini de gerçekleştirebileceğiz. Bilen arkadaşlarımız vardır ama tekrar izah edersek bu dosya google robotlarının hangi sayfa veya bileşen modül tema images vs. dosyaları gibi dosyaların hangilerinin taramasını veya taramamasını buradan biz belirlemiş olacağız.

Şayet site adının değişmesi gibi durumlarda da bu sayfayı kullanarak yeni site adına buradan yönlendirme yapabilirsiniz. Site yapılandırma sekmesinin en alt sekmesinde bulunan ayarlar kısmında ise sitemizin coğrafi hedefini belirleyebiliyoruz. Tercih edilen etki alanı yani seohaberleri.com veya www.seohaberleri.com gibi yada önerilen diye işaretleyebiliriz. Tarama hızını da buradan ayarlayabiliriz. Tarama hızı googlebotların sitemizi ne sıklıkla ziyaret etsin demektir burada manuel olarak bizde ayarlayabiliriz yada tarama hızını google belirlesin diyebiliriz. Gelecek derslerde görüşmek ümidiyle hayırlı günler.Seo çalışmalarınızda başarılar dilerim inşallah. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir