Genel

Güncellemede sıra kaybı yaşayanlara ilk tavsiyeler

Evet bu yazımızı penguen 2.0 güncellemesinden muzdarip arkadaşlar için yazdık. Sıralama kaybı yaşayan kişilere denediğim ve olumlu sonuç aldığım bir çalışmayı açıklayacağım.

Son günlerde gerçekleşen algoritma güncellemesi ile seo işi yapan birçok kişinin sitesi sıralamada aşşağılara gitti, bunlardan en çok etkilenenler ise gelen yorumlar üzerinden gidersek, sürekli olarak anahtar kelimede link alan siteler oldu. Benimde çalışmasını yaptığım birkaç site sıralamada aşşağılara gitti, bunlarında incelemesini yaptığımda gördüm ki linklerin %80′ini anahtar kelimeden vermişiz. Daha doğrusu benden önce çalışma yapan kişiler footer linkleri sürekli anahtar kelimede almış. Gelen linklerin kelime dağılımını yapmak adına farklı kelimelerde linkler alarak anahtar kelimede gelen link oranını düşürmye çalışım. Fakat bu kolay olmuyor 2 yıl boyunca yapılan link çalışmasının oranını değiştirmek için bi iki yıl daha geçmesi gerekir ki bu çoğu kişinin uğraşmayacağı bir şeydir. Bunun yerine yüksek index oranına sahip sitelerden gelen linklerin anahtar kelimesini değiştirerek anahtar kelimden gelen link oranını düşürdüm. Tabiki burada yüksek indexli sitelerden gelen linkleri düzelmeniz büyük öneme sahip, ayrıca linklerin hepsini bir anda değiştirmek yerine bir footer değiştirip ardından yine farklı bir kelimde bir footer alarak gittim. Bu şekilde 3. sayfaya düşen sitemi 2. sayfaya çıkartmayı başardım. Sizde bu yöntem ile sıralamada düşen sitelerinizi üst sıralara tekardan getirebilirsiniz. Tabiki burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus var, bunları sıralayacak olursak;

  • Bir anda bütün linkleri değiştirmeyin. Bu işlemi zamana yayarak yapmalısınız.
  • Çok fazla sayıda linklerinizi değiştirmeyin foote linkleri değiştirerek gidin kısa süre içerisinde linklerinizin yarısının anchor text’inin değişmeside manipüle olarak algılanabilir.
  • Marka adı ile linkler alın. Bir anda gelen linkleri değiştirmek yerine yavaş yavaş linkleri değiştirip aynı zamanda yeni linkler almanız manipüle riskini azaltacaktır. Bu sayede hem gelen linklerin oranını düşümüş olacaksınız, hemde yeni linkler elde edeceksiniz.

Bu anlatığım yöntem %100 işe yarayacak diye birşey söylemiyorum arkadaşlar fakat benim denemesini yaptım 2 sitede de sıralmada yükselme oldu. Zaten site düşmüş ne zararım olacak deyip birçok kişinin bu yöntemi deneyeceğine eminim. Bir başka makalede görüşmek üzere bol hitli günler.

 

Bir önceki yazımız olan Çevrimdışı SEO İyileştirme (Offpage SEO Optimization) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir