Seo Çalışmaları

Link Wheel Nedir

Sektörümüzde bir çok kez duymuşsunuzdur bu kelime öbeğini. Nedir ne değildir diye kah forumlarda kah seo bloglarında tartışıla gelmiştir. Herkes kendine göre bir strateji belirlemiştir. Yaptığı seo çalışmasında deneme yanılma yöntemi sayesinde başarıyı nasıl yakaladığı stratejisi ise genelde açıklamayı uygun bulmazlar. Yazımızda link inşaa etmekle alakalı biraz bilgiler vereceğim.

Bağlantı zinciri oluşturmak genellikle arama motoruna yönelik yapılır. Zira bunu kullanıcılar göremeyecektir. Ancak detaylı inceleme sonucunda bulunabilir. Bağlantıları oluşturma esnasında sıklıkla yapılan hatalardan birisi direkt olarak ilgili yazıya veya sitenin ana sayfasına verilen backlinklerdir. Bu backlinkleri çeşitlendirmekle seo yapıldığı ve doğru olduğu düşünülmektedir. Aslen full hatalıdır demek doğru değildir. Ancak daha kaliteli çalışma yapmak sitenizi daha iyi yerlere getirmenizi sağlayacaktır. Burada biraz da kullanıcı hareketlerine odaklanmak faydalı olacaktır. Mesela ingiltere’de yapılan bir araştırmada bir sitenin sağ üst köşesine koyulan bir telefon numarasının daha fazla akılda kaldığı belirlenmiştir. Bu tip örnekleri çoğaltabiliriz. Sizce neden kayıt olunabilen sitelerde genellikle üye giriş yeri sağ üst köşededir ?

Seo hizmeti veren kişiler genellikle bir çok paravan web sitesine sahiptir. Backlink almak için kullanırlar. Bu backlink kaynakları ile ilgili olarak şu yazımızda bilgi vermiştim.

En değerli link kaynakları bilindiği üzere sosyal mecralardır. Son dönemde etkisini bilmeyen sanırım kalmadı. Ancak sitenizi insanların refere etmesi öyle sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Lakin kendi kaynaklarınız ile bunu biraz olsun faydalı hale getirmek elinizdedir. Paravan bir bloğunuzda paylaştığınız yazınızı sosyal medyada yaymak ve kaliteli tanıtımını yapmak sizin için oldukça faydalıdır. Burada paylaştığınız etkinliğe bloglarınızdan birinden verdiğiniz link ile aslında sitenize bir zincir oluşturmuş oluyoruz.

Öte yandan kaynak olarak kullandığınız 5 adet site var diyelim. 1 nolu sitede hoş bir yazı paylaşırsınız. Diğer 2-3-4 ve 5 nolu sitenizden 1 nolu bloğa link çıkışı yaparsınız. Cachelenme süresi sonrası 1 nolu blogdan gerçek ana sitenize link çıkışı yaptığınızda etki seviyesi normal alınmış bir backlinkten daha kıymetli ve kuvvetli olacaktır. Sanırım link wheel oluşturma mantığını anladık.

Sahibi olduğunuz kaynakların kalite seviyeleri zincirin en önemli kuralıdır. En iyi sitenizden ana çalışma yaptığınız siteye gelen bağlantı oldukça değerli olacaktır. Burada kaliteyi sizin kullanıcı beklentilerine göre analiz edip uygulamanız gerekmektedir. Burada yapıyı kademeli büyütmekte sizin elinizde. Ancak zincirin hangisi hangisine link vermeli bunu iyi dökümantasyon yapmalısınız. Aksi halde karşılıklı link çakışmalarına denk gelebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook Yeni Arayüzü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir