Seo Çalışmaları

Penguin 2.0 Güncellemesi

Uzun süredir beklediğimiz ama aslında pagerank güncellemesi olarak beklentimizin olduğu şu günlerde gelen son periyod olabilecek 2.0 penguen güncellemesi mayıs ayı son haftalarına doğru gerçekleştirildi. Matt Cutts kendi twitter aracılığı ile internet dünyamıza gerçekleştirildiğini duyurdu.

Peki bundan sonra neler olacak?

Türkiye’de gerçekleştirilen seo danışmanlığı biraz daha profesyonellerin eline doğru kayacak. Eminim ki forumlarda sadece backlink stratejileri gerçekleştirerek ilerlemeye çalışan bir çok arkadaşımın sitelerinde yaşadıkları düşüş yapılan hataları görmelerini sağlamıştır. Google penguin ile aslında şunu belirtiyor bizlere. Sitelerinize seo yapıyorsunuz. Buna bir diyeceğimiz aslen yok. Ancak bizim gözümüze bunu sokarken hatalı yollarla ilerlediğinizi size serp sonuçlarında göstermenin son aşamasındayız.

Basit kurallara bağlı kalarak maceracı olmayan seo uzmanı arkadaşlarım hizmet verdikleri sitelerde pek kayıp yaşamadılar. Kaliteli işlere imza atan bir avuç seo uzmanı ile sektör biraz daha kimlerin akılcı işler yaptığını sanırım görüyor. Basit bir uygulama ile bunu sizlere gösterebiliriz. Google da “seo uzmanı” kelimesinde, açtığım günden sonra seo uyumlu ve doğru bilgileri paylaştığım bloğum ilk sayfada alt sıralardan indeks almaya başladığında backlink çalışmasına başladım. Ardından sosyal medya desteğini hiç bir zaman eksik etmeden doğru bilgi ve tecrübeyi sizlere sunarak devam ettim. Sosyal medya ve seo yazımızda önemini anlatmıştım. Ortalama 20 kadar link ile site şuan 1nci sıra bu kelime öbeğinde. Test etmek için tıklayınız

Yüzlerce bağlantı almaya ihtiyaç yok. Sanırım bunu artık herkes görebiliyor. Eminim kısa zaman sonra saldırılara maruz kalacağım ama. Sağolsun google bu konuda bize disavow yeniliğini sunarak engellememize olanak verdi.

Gelelim bu güncellemeden çıkardığımız sonuçlara. Aslında biraz erken ama ilk izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Her seo danışmanı aynı şeyi söyler, zengin ve kaliteli özgün içerik yayını. Kullanıcıya doğru başlık ve öz bilgiyi sunmak. Alakalı sitede ona özgü yazılara yer vermek. Öte yandan klasikleşmiş anchor text hataları. Hep aynı sayfaya hep aynı link adı vermeyi bırakmanın vakti geldi geçiyor. biraz çeşitlilik bizi bozmaz değerli arkadaşlarım.

Ayrıca backlink aldığınız sitelerin kalitesine özen gösteriniz. Özellikle forumlarda açılan başlıklarda pr 4-5 sitelerden alınan linklerin sizin gibi başka sektörlerden de alındığını unutmayınız. Kötü sitelere link veren, hatta linki aldığınız siteye gelen doğal olmayan bağlantılar ileride başınıza ciddi sorunlar açabilir. Yaptığınız link inşaası bir anda yerle bir olup sizi müşterinizle kötü ilişkiye sokmasın.

Bir önceki yazımız olan Facebook Yeni Arayüzü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir