Seo Çalışmaları

SEO Anahtar Sözcük Belirleme

SEO (Search Engine Optimization) açısından en önemli husus, tabi ki, web sitemizin özünü oluşturan anahtar terimdir. Hatta diyebilirim ki, seo, uygun anahtar ifadenin seçilip, onun pastasından pay almadan ibarettir.

Peki uygun ifadeden kastımız nedir, ölçütümüz ne olmalıdır?

Kuracağımız site için ifademiz insanlardan tarafından günlük olarak sıkça aranan bir ifade olmalıdır. Tabi ilk aşamada para, gazete gibi tek sözcüklü ve çok popüler gibi kelimeleri değil, hedefimize uygun ifade metnini keşfetmeliyiz.

İlgilendiğimiz konuya ilişkin uygun ifadelerin neler olabileceğini ve o ifadeye göre reklam veren rekabet oranını, https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal adresinden öğrenebileceğimizi daha önce görmüştük.

Ardından bu ifadenin tahmini günde kaç defa arandığını öğrenmek için http://www.seotoolset.com/cgi-bin/checktraffic.cgi adresinden yararlanabilirsiniz – tabi İngilizce ifadeler için) – . Şahsen seçeceğiniz ifadenin günlük olarak yüzbin üzerinde arama değerine sahip olmasını öneririm.

Bu konuda yararlanabileceğiniz diğer bir ölçüt ise, belirlediğiniz ifadenin tıklanma başına getiri oranını bilmektir. Bazı sözcük ve ifadeler, diğerlerine göre tık başına çok daha fazla getiri sağlarlar. http://www.iotaweb.org adresinden hangi sözcük metninin ne oranda getiri sağlayacağı hakkında fikir sahibi olmak için yararlanabilirsiniz. Bu arada şunu da dipnot düşmeliyim ki, İngilizce reklâmlar, genel olarak Türkçe reklamlara göre daha büyük getiri oranına sahiptirler.

Son olarak, aday olarak belirlediğimiz ifade metnini Google’da aratıp, en üst sıradaki web sitelerini incelememizde yarar var. Eğer bunlar, PR değeri çok yüksek web siteleriyse, ifademizi bir miktar daha özelleştirmek anlamlı olacaktır.

Kısacası, aranma oranı, aranma miktarı, reklam veren rekabeti ve tık başına getiri oranı ve PR değer rekabet gücü, bizim yeni web sitemiz için seçeceğimiz anahtar ifadeleri belirlemede kullanabileceğimiz önemli ölçütlerdir.

Bir önceki yazımız olan Arama Motoru Optimizasyonu ve Web Tasarım İki Ayrı Dünya başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir