Genel

Seo da Önemli Hususlar

Bildiğimiz üzere SEO’da önemli hususlardan biri de, yıllanmış domaindir. Belirli bir alana yönelmiş bir site, üzerinden zaman geçtikçe çalışmasını örümceklere ve özellikle kullanıcılara kabul ettirebiliği takdirde hedef arama hacimlerine oranla girmiş olduğu sektörden payına düşeni alır. Bu süreç 6 ayı geçtikten sonra da çalışmaların geçen aylara orantısına bakıldığında eğer link-içerik zenginliği-kullanıcının siteyi benimsemesi üçlüsü mevcut ay içerisinde de benliğini koruyorsa, siteniz yerini korumaya devam edecektir.

Fakat bu üçlüde orantılı bir şekilde artış varsa da tavan yapmak sizi şaşırtmasın.

SEO‘da bilinen fakat yanlış bilinen bir husus, “en önemli faktör backlinktir” sözü. Bir site düşünün, sitenin sadece tasarımı ve onbinlerce backlinki olduğunu… Bu site güncellikten çok içerik bakımından zengin değilse, kullanıcılarına ve örümceklere ne verebilir ki?

Bir diğer düşünce ise, yukarıda da bahsetmiş olduğum üçlü…

Eee öyleyse Savaş, gidip hemen yıllanmış bir domain alıp siteyi kurup, içerik ekleyip link mi alalım?

Tabiki hayır. Yıllanmış diye tabir etmiş olduğumuz domainin geçmişine bakmadan bunu demek kesinlikle yanlış olur. Çünkü alacağınız alan adı, sizden önceki sahibinde spam niteliği taşıyor olabilir. İsim bir başkası tarafından kayıt edildiğinde, bazı durumlarda maalesef spam listesinden çıkamayabiliyor. Bu konuda araştırma yapmadan paranızı boşa harcamayın.

Peki nasıl?

İnternet arşivi adresinden domainin geçmişine (tabiki varsa) bakıp, bu doğrultuda seçiminizi yapabilirsiniz.

İçerik?

İçerik konusunda, eğer gerçekten yöneleceğiniz sektörde bilginiz varsa site boş durmayacaktı..

Kullanıcıya benimsetmek?

Bunun için sizi Google Analytics‘e yönlendirmeliyim. Sitenizi seçip, yeni ziyaretçi yüzdesinden gerekli analizi yapabilirsiniz.

* Son olarak ise, önceki bir çok makalemde belirtmiş oluğum gibi “alacağınız alan adının önemi yoktur demek yanlış fakat, önemli olan temeli sağlam attıktan sonra kat çıkmaktır.” demeliyim…

Bir önceki yazımız olan Prestijli Bir Şirket Kimliği Adına Ofis Bölmeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir