Seo Çalışmaları

Seo Nedir

Seo Nedir.?? Genellikle Seo Anlamini Bilmeyen insanlar vardir.. Öz ve kisa Aciklamasina Deyineyim öncelikle.. Seo Arama motoru optimi diyelim. Hepimiz google yi kullaniyoruz.. Neden kullaniyoruz.. Bulmak icin.. Ben ilk google‘yi bir film de görmüstüm.. Sonrasinda kullanmaya basladik.. Sitelerimizi google ye eklemedigimiz halde orada göründügünü görmüstüm.. Bu nasil oluyordu..

Bizden habersiz gelip sitelerimizi linkliyor v.s zamanla bunu sevdik.. Herkes arama yaparak sitelerimize gelir oldu.. Biz de bundan dolayi seo ya önem vermeye basladik.. 98 den Önce düsünün arama motoru google bilmiyorduk neti kullanirken napiyorduk.. Ya birinden ismini duyuyorduk sitenin yada tv de görüp gidiyorduk siteye.. Okey sitesi icin bile arkadaslar davet ederdi.. Öyle giderdik.. Ama simdi okey oynamak icin arama yapip gidiyoruz..

Begendigimiz site olursa sıkkullanılanlara ekleyip sürekli orada oynuyoruz v.s v.s Ama yine de okey oynayanlar söyle bir düsünün arada sirada da olsa googleyi acip okey yazip bakiyor musunuz..?? Evet bakiyorsunuz yeni bir site gördügünüz de oraya gidip bir okey oynuyorsunuz.. Yeni bir aliskanlik oldu bu da.. Veya sürekli oynadiginiz okey sitesinden sıkıldınız yeni bir siteye ihtiyac duydugunuzdan dolayi arama yapiyorsunuz..

Sonucda arama motorunu kullaniyorsunuz… Iste seo da buraya devreye giriyor o kadar cok okey sitesi olmasina ragmen genellikle arama yaptiginizda gireceginiz hangisi olur ilk sayfada gördükleriniz degil mi.. yada onlari biliorsunuz ikinci sayfa 3. sayfaya geciyorsunuz.. Sonucda site cok.. Bu olaya iste google de öne cikmaya Seo deniyor… Altta biraz da websel olarak bahsedelim..

SEO ingilizce karşılığı “Search Engine Optimization” olan “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimesinin kısaltmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu işinin temel amacı; web sitelerini istenilen kelimelerde üst sıraya çıkarmaktır.. Böylece ürünü tanıtan siteyi istenilen kitleye göstermektir.

1998 yılında Google‘nin yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber arama motorları pazarındaki hareketlenme sonucunda, her gün milyonlarca insan internet üzerinde arama yapmaktadır. İnternetin temel amacı olan araştırmaya aracılık eden bu sitelerin en önemli özellikleri; insanların o an neyi istediklerini öğrenebilmeleridir. Böylece insanları istedikleri şeye yönlendirebilirler. Bunu paraya çevirmek isteyen büyük patronlar; Adwords, Yahoo Publisher Network ve Microsoft Publisher gibi reklam sistemleri yaratarak reklam alanlarını pazarlamışlardır. Ancak günlük hayatının büyük bir kısmını arama motorlarında geçiren insanlar kısa süre içerisinde; reklam yeri ile arama sonuçlarının farkını benimsemişler ve direk olarak arama sonuçlarına yönelmişlerdir.

Bunu anlayan reklamcılar, yeni silah olarak gördükleri SEO‘ya yönelip ürünlerini satarken çok iyi dönüşüm oranları yakalamışlardır ve böylece SEO günümüzdeki popülaritesine ulaşmıştır.

Bir önceki yazımız olan Google'ın Doğal Olmayan Link Uyarısı Yeniden Hortladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir