Genel

SEO Yapımı ve Önemi

Şu ana kadarki yazılarımızda, SEO – Search Engine Optimization – konusunu kısaca baştan sona ele aldık. Peki, SEO gerçekten bu kadar önemli mi?

Hepimiz biliriz ki, Taksim gibi bir yerde iş yeri açmakla Batman’ın bir köyünde iş yeri açmak arasında dağlar kadar fark vardır. İşin aslı ticaretin gittikçe sanal ortama aktığı günümüzde, aynı durum, web siteleri için de geçerli.

Bir web sitesine, odaklandığı konuda, arama motorları tarafından en üst sırada yer verilmesiyle, kırkıncı sayfada bir köşede yer verilmesi arasında muazzam fark vardır. Çünkü kullanıcılar belli bir ifadeyi aramalarının ardından, yüzde 95 oranında ilk birkaç sayfanın ötesine gitmezler.

Günümüzde insanlar artık Youtube veya Milliyet internet sitesine bağlanırken bile, doğrudan adres çubuğuna yazmaktansa örneğin Google arama motorunu kullanmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla internet kullanımı demek bir anlamda arama motorunu kullanmak demek. Bu nedenle, arama motoru listelemelerinde üst sırada yer almak, gün geçtikçe önem kazanan bir konu olmaktadır.

Bildiğimiz gibi, web sitemizin, belirlediğimiz bir anahtar sözcük metni için arama neticelerinde üst sırada yer almasını sağlayan teknikleri Arama Motoru İyileştirmesi (SEO, Search Engine Optimization) denmektedir. Bu teknikleri uygulamak, işin aslı web sitesinin kendisini kurmak kadar önem arz etmektedir. Çünkü sitenize trafik sağlayamadıktan sonra, bir site kurmanızın da bir anlamı yoktur doğal olarak.

Bugün birçok üniversiteli genç, çeşitli konularda blog benzeri web siteleri yaparak ve bunu üst sıralara taşıyarak yüksek oranda trafik alıyorlar ve bu siteye koydukları Google Adsense veya Yahoo Advertising gibi hizmetlerle çok zahmetsiz para kazanmaktadırlar. Bir çoğu ilk arabasını böyle almayı başarmaktadır.

Reklâmcılık sektörüne yepyeni bir yüz kazandıran SEO konusu, henüz emekleme dönemlerinde olsa da, gün geçtikçe daha profesyonel bir alan olmaya başlamış durumda. Yakın zamanda üniversitelerde bir ders olarak anlatılacağından hiç kuşkum yok.

Bir önceki yazımız olan Event Marketing Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir