WordPress Meraklıları

Hatırlarmısınız html kodlarla kurslardan öğrendiklerimizle bir tablo oluşturduğunuzdaki sevincinizi? Önceden bir web sitesi yaparken ne kadar uğraştığınızı hatırlayın. Günlerce kod yazdığımız zamanları hatırlarım. Şimdilerde o kodların çoğunu unuttuk bile ama, ben hala o zamanlardaki uğraşının çok daha iyi ve keyifli olduğunu düşünüyorum. O zamanlarda alınan temel bilgileri üzerine katarak ilerledik ve günümüze kadar geldik.

WordPress Nedir?

Evet wordpress bir Cms sistemidir. Bilmeyenler için içerik yönetim sistemi diyebiliriz. Arka planda yazıların, görsellerin girildiği ve kodların bulunduğu bölümü kolayca idare etmek için tasarlanıp kodlanmış bana göre web camiası içerisinde en muhteşem araçtır. Keşfedildiği günlerde çok fazla kullanıcı bulamamıştı. Ancak an itibarı ile tahminimce dünyadaki 2 milyarı aşkın site içinden enaz 300 milyonu bu sistemi kullanıyor olabilir.

Açık kynak kodu olarak php kodlama dilinde yazılmış bu sistemle dakikalar içinde web sitesi hazırlamak oldukça kolay. Temel sunucu yönetimi ve html bilgileri sayesinde oluşturabileceğiniz siteniz için ücretsiz olarak binlerce temadan birini seçebilirsiniz. Kod bilginiz çerçevesinde görünümü dilediğiniz şekilde tasarlama imkanı da sunan wordpress arama motoru optimizasyonu açısından da oldukça iyi durumdadır. Seo ile uğraşan meslektaşlarımın en çok tercih ettiği Cms sistemi olan wordpress eklentileri ve güncellemeleri ise her zaman yapması tercih edilmesi için ayrı bir etkendir.

 Wordpress Nasıl Kurulur?

WordPressi kurmak için çok üstün bilgiye ihtiyaç yoktur. Basit birkaç yönergeyi yerine getirdiğiniz zaman zaten sistem otomatik kurulabiliyor. Forumlarda bununla ilgili olarak yüksek sayıda kaynak mevcuttur. Basitçe anlatmak gerekirse – ki ilerde bununla ilgili bir video hazırlarım belki- ftp ye giriş yaparak öncelikle bir veri tabanı ve kullanıcı oluşturuyorsunuz. WordPress.org adresinden son sürüm indirip wordpress dosyası içindekileri  public.html dosyası içine atıyorsunuz. Sonrasında bazı sunucular direkt kurulum yapmanıza yardımcı olurken dilerseniz siz siteadresiniz/wp-admin/install.php adresini tarayıcıya yapıştırıp sadece site başlığını ve istenen bilgileri doldurup devam demeniz yeterlidir.

Unutmamanız gereken bu işlemi yapmadan önce veri tabanında oluşturduğunuz veri tabanı ve şifre bilgilerini config.php dosyası içinden değiştirmek ve dosya adını bu yönde düzeltmek olmalıdır.